New tours from the Villa Vivaio estates

New tours from the Villa Vivaio estates

The sun rays of spring are slowly coming to Tuscany. Many of you have already booked a stay in our cozy estate in the Chianti wine region. In addition to the traditional programs, we also offer you some news that you may not have known about yet.

Slnečné lúče jari už pomaly prichádzajú do Toskánska. Mnohí z Vás si už rezervovali pobyt v našej útulnej usadlosti vo vínnej oblasti Chianti Classico. Okrem tradičných programov, Vám ponúkame aj zopár noviniek, o ktorých ste možno ešte nevedeli.

Who is our new neighbor?

The famous butcher Dário Cecchini, who attracts gourmets from all over the world with his creative meat products, bought a property that you can directly look at from Vivaio. Our new neighbor, to whom our guests regularly go for steak tasting, is, according to the New York times, the most famous butcher in the world.

Slávny mäsiar Dário Cecchini, ktorý svojími kreatívnymi mäsovými výrobkami vábi gurmánov z celého sveta, kúpil nehnuteľnosť na ktorú sa z Vivaia môžete priamo pozerať. Náš nový sused, ku ktorému naši hostia pravidelne chodievajú na degustáciu stejkov, je podľa New York times, najslávnejší mäsiar sveta.

Steak tasting: from 55€/ per person

Distance from Villa Vivaio: 20 min

Sting wine tasting

For curious wine lovers, this year we offer a novelty, an exclusive tasting of the wines of the famous singer and lover of Tuscany, Sting. We carry out the tasting to order in the tasting room, which is located near the singer’s villa. We offer three types of wine and a gourmet plate of local products.

Pre zvedavých vínkárov tento rok ponúkame novinku a to exkluzívnu ochutnávku vín slávneho speváka a milovníka Toskánska, Stinga! Degustáciu realizujeme na objednávku v degustačnej sieni, ktorá sa nachádza neďaleko vily speváka. Ponúkame tri druhy vína a gurmánsky tanier z lokálnych produktov.

Distance from Villa Vivaio: 50 min

Private pizza party

You should definitely try Italian pizza during your stay! It tastes best when we drink it from the oven and with good company

Taliansku pizzu by ste počas Vášho pobytu mali určite vyskúšať! Najlepšie chutí teplá, priamo z pece a s dobrou partiou ľudí.

In addition to a private chef, you can also use an informal pizza party in the villa. You can order this experience in the form of dinner or during the day as a snack by the pool.

Okrem súkromného kuchára môžete vo vile využiť aj neformálnu pizza party. Tento zážitok si môžete objednať formou večere alebo cez deň ako občerstvenie pri bazéne.

Pizza party price: 1.000€/ 16 people

Ferrari rental

If your dream is to roam the Tuscan hills in a luxury Ferrari, we will park it for you in front of the villa gate!

Pokiaľ je Vašim snom brázdiť Toskánske kopce na luxusnom Ferrari, zaparkujeme Vám ho priamo pred bránou vily!

Price: from 3.000€/ per day

Lunch in millennial castle

A millennial, family winery with aristocratic roots is located near the villa. Here you can taste the famous Chianti classico wine along with a fantastic lunch.

Neďaleko vily sa nachádza tisícročné rodinné vinárstvo s aristokratickými koreňmi. V zámku môžete ochutnať slávne víno Chianti spolu s fantastickými obedom, nahliadnuť do jeho podzemnej pivnice za sprievodu majiteľa panstva.

Distance from Villa Vivaio: 20 min

You can diversify your stay in the villa with a trip to the nearby towns of Siena, Florence, Pisa, San Gimignano, or Volterra.
You can consult the last free dates of spring/summer 2024 by e-mail.

Pobyt vo vile si môžete spestriť aj výletom do neďalekých mestečiek Siena, Florencia, Pisa, San Gimignano, či Volterra.
Posledné voľné dátumy jar/ leto 2024 môžete konzultovať
zaslaním formuláru:

  Follow us:
  fb-share-icon
  No Comments

  Leave a Comment

  Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
  Instagram