Christmas time in Tuscany!

Christmas time in Tuscany!

Once again, there is that unique atmosphere when we enjoy the glittering city lights, fragrant Christmas markets and magical atmosphere. From our property you can travel to Florence (1 hour) which is proud of the huge Christmas tree on the “Piazza del Duomo” and international market. You can visit also medieval Siena (40 minutes), San Gimignano town (30 minutes) or try Chianti wine in a typical cellar (15 minutes). For those who want to warm themselves by the fireplace in an authentic villa and enjoy Christmas the Tuscan way, we offer the rental of the property at the Christmas price and last minutes price with a 40% discount!

Opäť je tu tá jedinečná atmosféra, keď sa vyžívame v trblietavom osvetlení miest, užívame si voňavé vianočné trhy a čarovnú atmosféru Vianoc. Z našej nehnuteľnosti môžete vycestovať do Florencie (1 hodina), ktorá sa pýši obrovským, ikonickým vianočným stromčekom na námestí “Piazza del Duomo”, či zájsť na medzinárodné vianočné trhy. Navštívte aj stredoveká Sienu (40 minút), mestečko San Gimignano (30 minút), zastavte sa na vínko Chianti v typickej pivnici (15 minút). Pre tých, ktorí sa chcú ohriať pri krbe v autentickej vile a užiť si Vianoce na toskánsky spôsob, ponúkame prenájom nehnuteľnosti za vianočnú + last minute cenu – 40% !

4.900€

In this price is included 7 nights in our villa for max.16 people.

Learn more:

Tuscany. A famous wine region with a picturesque landscape of vine yards and olive groves dotted with small villages and parishes. In order to enjoy this region, we recommend accommodation in the countryside in one of our charming villas. One of them is Villa del Vivaio.

Toskánsko. Obľúbený región s malebnou krajinnou scenériou tvorenou olivovníkmi a viničom, s hájmi posiatymi malými dedinkami a farnosťami.Aby ste si tento kraj užili, odporúčame Vám ubytovanie na vidieku v jednej z našich šarmantných vilách. Jednou z nich je Villa del Vivaio.

Hidden away in the Florentine Chianti’s area, close to a medieval town of Panzano in Chianti. This beautiful villa is one of a collection of 2 separate buildings, spacious garden and pool. The villa functions as self-catering, but it is possible to order a private cook from us, which serves Tuscan cuisine based on seasonal ingredients, accompanied by top quality local wines. An open air dining area under a pergola, a wonderful swimming pool and a panoramic garden await the guests. Everything is tastefully decorated, with brand new furniture, but without neglecting modern comforts such as wireless internet and functional decor. Local activities include tasting tours, guided tour, swimming and cycling – the local concierge can help guests hire bicycles.

Táto krásna vila, ukrytá vo florentskej oblasti Chianti, v blízkosti stredovekého mestečka Panzano in Chianti, je jednou zo súboru 2 samostatných budov, priestrannej záhrady a bazéna. Vila funguje ako self – catering, ale je možné si u nás objednať súkromného kuchára, ktorý podáva Toskánsku kuchyňu založenú na sezónnych surovinách, doplnenú o špičkové miestne vína. Na hostí čaká vonkajší jedálenský kút pod pergolou, nádherný bazén a panoramatická záhrada. Všetko je vkusne zariadené, s úplne štýlovým, toskánskym nábytkom, ale bez zanedbávania moderného komfortu, ako je bezdrôtové pripojenie na internet a funkčný dekor. K miestnym aktivitám patria ochutnávky vín a olivového oleja, výlety so sprievodcom, plávanie a cyklistika – miestna služba concierge vám pomôže prenajať si bicykle, či objednať Vám ochutnávky a výlety v okolí.

Exterier
Swimming pool
Dinner outsite
Living room

Events

We recommend the villa for smaller, family celebrations, weddings or yoga stays. We will provide catering, decoration, garden equipment, and live music.

Vilu doporučujeme na menšie, rodiné oslavy, svadby alebo jóga pobyty. Zariadime pre Vás catering, výzdobu, záhradné zariadenie, aj živú hudbu.

Photo shootings & film

Thanks to its authenticity, Villa Vivaio is suitable for photo service or film production wherever typical Tuscan scenery is required.

Vďaka svojej autentickosti, je vila Vivaio vhodná pre fotografický servis alebo filmovú produkciu všade tam, kde sa vyžaduje typická Toskánska scenéria.

Weddings

Villa Vivaio is also an ideal place for a small, romantic weddings.

Vila je ideálna aj na intímne, romantické svadby v kruhu najbližších…

Follow us:
fb-share-icon
No Comments

Leave a Comment

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Instagram